· שימור וטיפול בדקלים ·

עצי הדקל הם חלק עיקרי בנוף העצים בארצנו. צורתם החסונה, מבנה הענפים והפירות הפכו את העץ לסמל של ממש. קיימים בארץ מספר סוגים של עצי דקל ולכל אחד צורת הטיפול הייחודית לו.

דקל וושינגטוני

דקל וושינגטוני הוא אחד ממיני העצים הפופולריים בישראל. הדקל הוושינגטוני מתאים לאקלים הישראלי החם והלח, יודע להסתגל לאיזורים חשופים ומוצלים ונהנה מצמיחה מהירה. הוא מסוגל להגיע לגבהים מרשימים, ועם הטיפול הנכון יכול להחזיק שנים רבות.

לדקל הוושינגטוני צורת צמיחה ייחודית בעלת גזע המכוסה בטבעות הנושאות שכבות של שאריות עלים ומייצרות את צורת החצאית המוכרת. צורת צמיחה זו דורשת טיפול שנתי פשוט על מנת לשמור על בריאותו ובטיחותו של העץ.

אחת לשנה יש לבצע גיזום  לצורך ניקוי הענפים היבשים המקיפים את הגזע. ענפים אלו עשויים להתנתק במפתיע מגזע הדקל עקב רוחות חזקות ועשויים להוות מפגע בטיחותי. גיזום בעונה הנכונה מאפשר להוריד את ענפי הפירות ובכך למנוע לכלוך רב לאורך השנה כולה.

דקל קנרי ודקל התמר וטיפול בחדקונית הדקל האדומה

דקל קנרי, בדומה לדקל הוושינגטוני מושתת על מערכת סיבים אך העלווה שלו ארוכה יותר בצורתו הוא דומה לדקל התמר שכולנו נהנים מפרותיו.

בשנים האחרונות ישנה פלישה של מזיק בשם חדקונית הדקל האדומה והוא פוגע קשות בדקל התמר ובדקל הקנרי. זַחֲלי החדקונית יכולים לקדוח חורים באורך של עד מטר בגזע העץ, להחליש את הגזע ולהביא לקריסה של העץ.

ניתן לחלק את הטיפול בחדקונית הדקל האדומה לשני מקרים – במקרה בו זיהינו את הטפיל בשלביו הראשונים (בטרם חדר לליבתו הרכה של הגזע) נוכל לבצע ריסוס מניעתי, עליו יש לחזור אחת למספר חודשים. לצערנו במקרים בהם חדר הטפיל לליבתו הרכה של הגזע, אין מנוס מלכרות את העץ.

פגיעתו של הטפיל בדקל הקנרי בשלביו המתקדמים, מתמקדת בחלק העליון של העץ באזור הלולב המרכזי, חלק זה מהווה למעשה את החלק הכבד ביותר בעץ. פגיעה זו בליבה התומכת של העץ גורמת לנטיית הלולב המרכזי עד לנקודה של חוסר איזון. בשלב הסופי עשוי הגזע להכנע למשקל הרב הפועל עליו ולהוביל לקריסת הלולב המרכזי וכל צמרת העץ. במקרים בהם חדרה החדקונית עד לרקמה הרכה בגזע העץ אין מנוס אלא להוציא אישור כריתה ולכרות את העץ בהקדם האפשרי.

דקל התמר בשונה מהקנרי, נפגע בעיקר בחלקו התחתון דבר שעשוי לגרום לנפילה של העץ כולו.

זיהוי מוקדם של חדקונית הדקל האדומה, מאפשר במקרים רבים לבצע טיפול שימנע את הצורך בכריתת העץ המתחייבת בשלבים מאוחרים יותר של הפגיעה.

נשמח להגיע לפגישת ייעוץ ללא תשלום.

סגירת תפריט